5 stycznia 2018

Typowe chemiczne szampony powodują poważne schorzenia. Czego używać w zamian?

Badacze z uniwersytetu z Północnej Karoliny sprawdzili jak dietanoloamina (DEA), związek chemiczny stosowany jako środek zagęszczający w większości szamponów, nakładana na sierść ciężarnych myszy przeszkadza w prawidłowym rozwoju mózgu ich potomstwa. DEA mianowicie blokuje wchłanianie składników odżywczych choliny, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju mózgu.
Dodatkowo, większość typowych związków chemicznych obecnych w szamponach to proste łańcuchowe alkilobenzenosulfoniany. Benzen to związek chemiczny, który jest odpowiedzialny za zespoły mielodysplastyczne (MDS), będące często prekursorami białaczki i wielu rodzajów nowotworów.
Większość konwencjonalnych szamponów zawiera także 1,4-dioksan, silnie toksyczną substancję rakotwórczą. Według Agencji Ochrony Środowiska z Kalifornii, 1,4-dioksan jest znaną substancją będącą przyczyną raka, może także powodować uszkodzenia nerek, układu oddechowego oraz wpływać negatywnie na układ nerwowy. 1,4-dioksan przyczynia się także do zanieczyszczenia wód gruntowych.
A przecież zdrowy szampon można zrobić samemu. Na przykład taki:

 Składniki:

I co dalej?

  1. Wymieszać wszystkie składniki razem
  2. Przechowywać w butelce i używać normalnie.

szampon-aloesowyA wszystkim którzy nie mają czasu, by samodzielnie przygotowywać szampon możemy polecić gotowe, ekologiczne szampony. Jest szereg naturalnych i organicznych szamponów do włosów nie zawierających szkodliwych składników lub z mocno ograniczoną ich zawartością – zobaczcie tutaj.

zyciebezchemii